VošanovacNovostiGalerijaKontaktForumDonacijaŠkola

 

Историјат школе у Вошановцу Istorijat škole u Vošanovcu
За утврђивање почетка рада школа у нашој општини, могу нам послужити литерарни извори и постојећа архивска грађа Министарства просвете архива Србије из Београда.Иначе, пожаревачки округ половином прошлог века био је територијално подељен на : голубачки, рамски, звиждски,хомољски,моравски и млавски.Добрње и Вошановац су до 1859.год.припадали моравском срезу, а стварањем пожаревачког среза, припојени су млавском срезу. Za utvrđivanje početka rada škola u našoj opštini, mogu nam poslužiti literarni izvori i postojeća arhivska građa Ministarstva prosvete arhiva Srbije iz Beograda.Inače, požarevački okrug polovinom prošlog veka bio je teritorijalno podeljen na: Golubački, ramski, zviždski, homoljski, moravski i Mlavski. Dobrnje i Vošanovac su do 1859.god.pripadali moravskom srezu, a stvaranjem požarevačkog sreza, pripojeni su Mlavskom srezu.

Тако да, можемо видети из архивске грађе министарства просвете за 1832.год., 1838/39.шк.год. и 1846/47.год.за пожаревачки округ, која села имају учитеље и школу у нашој општини до половине 19.века.Прве школе постојале су у Шетоњу, Добрњу, Трновчу, Свини(Петровцу) и Рановцу.

Tako da, možemo videti iz arhivske građe ministarstva prosvete za 1832.god., 1838/39.šk.god. i 1846/47.god.za požarevački okrug, koja sela imaju učitelje i školu u našoj opštini do polovice 19.veka.Prve škole postojale su u Šetonju, Dobrnju, Trnovču, Svini (Petrovcu) i Ranovcu.

За време Милоша школе су отваране на захтев општина, односно села или појединцакоји су издржавали школе.Учитеље је постављао главни управитељ школа у Србији на предлог начелника округа. Тако да отварање школа и постављање учитеља по местима можемо једино пратити преко извештаја начелника округа.Сеоске пштине или појединси који су били заинтересовани за школовање своје деце, ступали су у слободну погодбу са учитељем. Za vreme Miloša škole su otvarane, na zahtjev opština, odnosno sela ili pojedinca koji su izdržavali škole.Učitelje je postavljao glavni upravitelj škola u Srbiji na predlog načelnika okruga. Tako da otvaranje škola i postavljanje učitelja po mestima možemo jedino pratiti preko izveštaja načelnika okruga.Seoske opštine ili pojedinsi koji su bili zainteresovani za školovanje svoje dece, stupali su u slobodnu pogodbu sa učiteljem.

Према "Шематизму"из 1879.год, школа у Вошановцу отворена је 1878.год.Њен први учитељ био је Кузман Јовановић, родом из Вошановца. Вошоновачки ђаци, до тада су похађали добрњску школу, основану 1832.год.Ту школу похађали су ђаци из многих околних села: Орешковице, Крвија, Лопушника, Ђуринца...

Prema "Šematizmu" iz 1879.god, škola u Vošanovcu otvorena je 1878.god.Njen prvi učitelj bio je Kuzman Jovanović, rodom iz Vošanovca. Vošonovački đaci, do tada su pohađali dobrnjsku školu, osnovanu 1832.god.Tu školu pohađali su učenici iz mnogih okolnih sela: Oreškovice, Krvija, Lopušnika, Đurinca ...

Школске 1953/54.године, школа у Орешковици се претвара у осмогодишњу и уписује се пети разред, уз обавезу да у њу долазе ученици из Добрња и Вошановца.Тако, да ученици после завешеног четвртог разреда из Вошановца одлазе у осмогодишњу школу у Орешковици.

Školske 1953/54.godine, škola u Oreškovici se pretvara u osmogodišnju i upisuje se peti razred, uz obavezu da u nju dolaze učenici iz Dobrnja i Vošanovca.Tako, da učenici nakon zavenog četvrtog razreda iz Vošanovca odlaze u osmogodišnju školu u Oreškovici.

   
ОШ "Ђура Јакшић" Орешковица "Đura Jakšić" Oreškovica
   

Према сећањима Светозара Ивковића, која је 1954. године записао први летописац и директор школе Драган Јовићевић, школа у Орешковици отворена је 1893. године и била смештена у згради општинског одбора.

Prema sećanjima Svetozara Ivkovića, koja je 1954. godine zapisao prvi letopisac i direktor škole Dragan Jovićević, škola u Oreškovici otvorena je 1893. godine i bila smeštena u zgradi opštinskog odbora.
Садашња зграда изграђена је 1934. године. Прикупљање и обезбеђивање средстава трајало је дуго. 1928. године упућена је молба Министарству просвете да додели помоћ од сто хиљада динара за подизање нове школске зграде. Велике заслуге за њено подизање имали су учитељи Момчило и Радмила Донић који су овде службовали од 1928-1934. године. Sadašnja zgrada izgrađena je 1934. godine. Prikupljanje i obezbeđivanje sredstava trajalo je dugo. 1928. godine upućena je molba Ministarstvu prosvete da dodeli pomoć od sto hiljada dinara za podizanje nove školske zgrade. Velike zasluge za njeno podizanje imali su učitelji Momčilo i Radmila Donić koji su ovde službovali od 1928-1934. godine.
Школске 1953-1954. године школа се претвара у осмогодишњу и обавезни су да долазе ученици из Добрња и Вошановца. Припајањем ових школа (Добрње са 113 ученика и Вошановац са 75), осмогодишња школа у Орешковици у свом пуном саставу изгледа овако: има 13 наставника, 516 ученика распоређених у 11 одељења. То је највећи број ученика који је школа икада имала и од тада је у сталном опадању. Školske 1953-1954. godine škola se pretvara u osmogodišnju i obavezni su da dolaze učenici iz Dobrnja i Vošanovca. Pripajanjem ovih škola (Dobrnje sa 113 učenika i Vošanovac sa 75), osmogodišnja škola u Oreškovici u svom punom sastavu izgleda ovako: ima 13 nastavnika, 516 učenika raspoređenih u 11 odeljenja. To je najveći broj učenika koji je škola ikada imala i od tada je u stalnom opadanju.
   
Садашњи изглед школске зграде постигнут је после неколико реновирања и дограђивања: Sadašnji izgled školske zgrade postignut je posle nekoliko renoviranja i dograđivanja:
   

-1968. године подигнут је спрат над једним делом школске зграде, а у годинама које су следиле уведена је вода, отворена је ђачка кухиња, инсталирано је централно грјање, адаптирано поткровље.

-1968. godine podignut je sprat nad jednim delom školske zgrade, a u godinama koje su sledile uvedena je voda, otvorena je đačka kuhinja, instalirano je centralno grejanje, adaptirano potkrovlje.

-1997. године школа је опремљена савременим намештајем из Немачке, који је поклон мештана Миодрага Милића.

-1997. godine škola je opremljena savremenim nameštajem iz Nemačke, koji je poklon meštana Miodraga Milića.

Четвороразредне школе у Добрњу и Вошановцу такође су веома старе и основане у 19. веку.

Četvororazredne škole u Dobrnju i Vošanovcu takođe su veoma stare i osnovane u 19. veku.

Садржај и Донација Текста-Sadržaj i Donacija Teksta Nataša Bugar